Kolejne wpisy oddziel przecinkami

04.02.2021 | Stuttgart/La Chaux-de-Fonds | Firma | Informacja prasowa

Wspólna historia, wspólne podstawy – innowacje i wyścigi samochodowe

Porsche i TAG Heuer nawiązują strategiczne partnerstwo

Stuttgart/La Chaux-de-Fonds. Porsche oraz TAG Heuer, szwajcarski producent luksusowych zegarków, łączą siły i zawiązują strategiczne partnerstwo obu marek. W ramach kompleksowego, długofalowego sojuszu producenci premium zamierzają wspólnie przystępować zarówno do zawodów sportowych, jak i do rozwoju produktów. Partnerzy zaczęli od prezentacji nowego czasomierza – TAG Heuer Carrera Porsche Chronograph.

Nasza zażyła przyjaźń z firmą TAG Heuer trwa od dekad i jestem niezmiernie szczęśliwy, że podejmujemy kolejne wspólne kroki – już w ramach strategicznego partnerstwa” – powiedział Detlev von Platen, członek zarządu Porsche AG ds. sprzedaży i marketingu. „Łączymy to, co nasi klienci kochają najbardziej w przypadku obu naszych marek: autentyczne dziedzictwo, ekscytujące wydarzenia sportowe, unikalne doświadczenia życiowe i spełnienie marzeń. Staramy się tworzyć dla naszych społeczności wyjątkowe, magiczne chwile. A teraz nie możemy się doczekać, aby robić to razem”.

Oczywiście TAG Heuer i Porsche mają wspólną historię i wartości, ale – co ważniejsze – mamy też wspólne podejście” – powiedział Frédéric Arnault, dyrektor generalny TAG Heuer. „Podobnie jak Porsche, z natury jesteśmy pionierami, a naszym celem są wysokie osiągi. Nasz nowy sojusz sprawia, że po dekadach bliskiej współpracy TAG Heuer i Porsche w końcu oficjalnie łączą siły, by tworzyć niezrównane doświadczenia oraz produkty dla klientów i fanów, którzy są pasjonatami zarówno naszych marek, jak i tego, co symbolizujemy”.

Dwie historie – wspólna pasja
Ścieżki historii obu firm przecinają się od ponad pół wieku. Podobieństwa w ich dziedzictwie można dostrzec już w samych początkach i losach przedsiębiorców, którzy tworzyli historię Porsche oraz TAG Heuer. Edouard Heuer i Ferdinand Porsche byli pionierami, a ich wizje na zawsze zmieniły wybrane dziedziny. Heuer odpowiadał za pierwszy wyprodukowany chronograf, a Porsche skonstruował nowy silnik elektryczny montowany w piaście koła. W odstępie 11 lat oba te osiągnięcia zdobyły medale na światowych targach w Paryżu – Edouard Heuer został uhonorowany w 1889 r., a pierwszy elektromobil Lohner-Porsche z innowacyjnym Ferdinanda Porsche zadebiutował na paryskim Expo w 1900 r.

Jednak kamienie węgielne pod dzisiejsze partnerstwo położyli potomkowie założycieli obu marek. Syn Ferdinanda Porsche, Ferdinand Anton Ernst (zwany Ferrym), dołączył do biura inżynierskiego swojego ojca w 1931 r., w wieku 22 lat, a w 1948 r. założył markę samochodów, która nosi rodowe nazwisko. W ciągu kilku lat nazwa „Porsche” stał się nierozerwalnie kojarzona z sukcesami na torach wyścigowych całego świata – w tym z klasowym zwycięstwem w wyścigu Carrera Panamericana w 1954 r. Na cześć pomyślnego startu Porsche nazwał swój najmocniejszy wówczas silnik samochodu sportowego „Carrera”.

Prawnuk Edouarda Heuera, Jack, prowadził rodzinną firmę przez dziesięciolecia. W 1963 r. stworzył pierwszy chronograf Heuer Carrera – zaprojektowany tak, aby umożliwić kierowcom ustalenie godziny już na pierwszy rzut oka, nawet w ogniu wyścigowej akcji. Jack Heuer był również odpowiedzialny za Heuer Monaco – pierwszy wodoodporny automatyczny chronograf z kwadratową tarczą. Jego nazwa nawiązuje do Grand Prix Monako, a także do słynnego Rajdu Monte Carlo, w którym Porsche wraz z modelem 911 triumfowało przez trzy lata z rzędu, od 1968 do 1970 r.

Steve McQueen i logo Heuer
Podobnie jak Porsche 911 w świecie samochodów, tak Heuer Monaco zerwał ze znanymi kodami projektowania w tradycyjnym zegarmistrzostwie. Zastosowane w nim innowacje wiązały się ze znacznymi nakładami finansowymi. Zamiast kosztownej kampanii reklamowej Jack Heuer jeszcze bardziej wzmocnił więź swojej marki z renomowanym producentem samochodów sportowych i podpisał pomysłową umowę sponsorską ze szwajcarskim kierowcą wyścigowym i dealerem Porsche z Fryburga, Jo Siffertem. W 2005 r. na premierze filmu „Żyj szybko – umieraj młodo” Jack Heuer przypomniał warunki tego kontraktu: „W zamian za 25 tysięcy franków szwajcarskich [Jo] umieścił nasze logo na swoim samochodzie i kombinezonie. Poza tym mógł kupować nasze zegarki w hurtowych cenach i ze znacznym zyskiem odsprzedawać je swoim znajomym ze świata wyścigów. Zrobił to z wielkim sukcesem – pod koniec sezonu 1969 połowa padoku nosiła zegarki Heuer!”. Właśnie to skłoniło Steve'a McQueena do noszenia logo Heuera na swoim wyścigowym kombinezonie podczas kręcenia filmu „Le Mans” w 1970 r., w którym amerykański aktor jeździł Porsche 917. Powiedział wówczas: „Jeżdżę tym samym samochodem, co Jo Siffert, więc chcę nosić ten sam kombinezon, co on”.

Silnik TAG-Turbo – zbudowany przez Porsche dla ekipy McLarena
W połowie lat 80. firma Heuer trafiła do TAG Group i przybrała nazwę TAG Heuer. W tym czasie Porsche oraz TAG Heuer wspólnie opracowały i wyprodukowały silnik TAG Turbo, który pozwolił zespołowi McLarena zdobyć trzy kolejne tytuły mistrza świata F1: z Nikim Laudą w 1984 r. oraz z Alainem Prostem w latach 1985 i 1986. W 1999 r. relacja Porsche z firmą TAG Heuer jeszcze bardziej się zacieśniła – obejmowała między innymi puchary Porsche Carrera Cup i Supercup oraz Długodystansowe Mistrzostwa Świata. W 2019 roku, wspólnie z TAG Heuerem jako partnerem tytularnym i odpowiedzialnym za pomiar czasów, Porsche stworzyło własny zespół Formuły E – co stało się punktem wyjścia do jeszcze silniejszej i dalekosiężnej współpracy obu marek.

Nowe partnerstwa sportowe
W obecnym sezonie, w drugim roku swoich startów, zespół Formuły E TAG Heuer Porsche będzie walczył o mistrzostwo świata. Za kierownicą w 100% elektrycznego bolidu Porsche 99X Electric zasiądą André Lotterer i jego nowy kolega, Pascal Wehrlein. Partnerstwo obejmuje również wyścigi długodystansowe, gdzie Porsche od dawna odnosi imponujące sukcesy; współtworzony przez TAG Heuera fabryczny zespół GT jest odpowiednio przygotowany do nadchodzących Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC). W przełomowym 2021 r. obie firmy zawiążą też serię partnerstw w dziesięciu edycjach światowej serii pucharów Porsche Carrera Cup.
Oprócz zawodów w „realnym” świecie TAG Heuer angażuje się w wyścigi wirtualne, wspierając puchar Porsche TAG Heuer Esports Supercup. Ponadto producent zegarków występuje jako globalny partner w „klasycznych” imprezach i rajdach Porsche.

Obie marki łączy również pasja do tenisa i golfa. W świecie tenisa głównym wydarzeniem jest odbywający się w Stuttgarcie turniej Porsche Tennis Grand Prix, zainicjowany w 1978 r., a od 2002 r. organizowany przez producenta sportowych samochodów. TAG Heuer będzie towarzyszył temu wydarzeniu – wielokrotnie uznawanemu za najpopularniejszy turniej w swojej kategorii – jako oficjalny partner w zakresie zegarków i czasomierzy. Jeśli chodzi o golfa, od 2015 r. Porsche jest sponsorem tytularnym Porsche European Open – jednego z najbardziej tradycyjnych turniejów European Tour. W tym roku po raz pierwszy TAG Heuer i tu wystąpi jako partner imprezy.

Ponadto obie marki zobowiązują się do wspólnego kreowania niezapomnianych chwil w ramach wydarzeń Porsche Experience.

Zegarek TAG Heuer Carrera Porsche Chronograph
Carrera to nazwa ikona, od pokoleń kojarzona z Porsche i TAG Heuerem – jej wybór w przypadku pierwszego wspólnego projektu był więc naturalny. Z jednej strony nowy chronograf stanowi hołd dla dziedzictwa obu marek, a z drugiej zapowiada, co obie firmy mogą wspólnie osiągnąć. Harmonijnie łączy światy Porsche i TAG Heuer, odzwierciedlając doskonałość obu nazw bez osłabiania ich tożsamości.

Na pierścieniu zegarka wygrawerowano napis „Porsche”, a jego charakterystyczna czcionka została wykorzystana również w przypadku oznaczeń. W projekcie czasomierza wykorzystano kolory Porsche – czerwony, czarny i szary, które przypominają też historyczne modele Heuera. Przez przeźroczysty, kryształowy dekiel widać rotor z dbałością przeprojektowany w hołdzie dla słynnej kierownicy Porsche. Naniesiono na niego napisy „Porsche” i „TAG Heuer”.

Stworzona specjalnie dla nowego zegarka tarcza z „asfaltowym” efektem symbolizuje motoryzacyjną pasję, a arabskie cyfry odwołują się do oznaczeń w znakomitych samochodach sportowych Porsche. Zegarek jest dostarczany z miękkim paskiem z luksusowej skóry cielęcej z nowatorskimi szwami, które nawiązują do wykończenia wnętrz Porsche, lub z metalową bransoletą odzwierciedlającą opływowy, wyścigowy design. Sercem zegarka jest samodzielnie opracowany mechanizm Calibre Heuer 02 z imponującą 80-godzinną rezerwą chodu.

Paweł Mazurek

Kierownik ds. Komunikacji i PR

Porsche Polska

+48 690 406 950

Tekst

polski (Porsche AG)

S21_0366

04.02.2021

  • Firma
  • Informacje prasowe
  • Marketing
  • Sprzedaż i Marketing: Detlev von Platen

Porsche i TAG Heuer nawiązują strategiczne partnerstwo

04.02.2021
  • Firma
  • Informacje prasowe
  • Marketing
  • Sprzedaż i Marketing: Detlev von Platen
Typ pliku: Niska rozdzielczość
Nazwa pliku: S21_0373.jpg
Rozmiar obrazu: 1000 x 667 Piksel
Rozmiar pliku: 155.94 KB
Typ pliku: JPG - duży (A3) / RGB
Nazwa pliku: S21_0373_fine.jpg
Rozmiar obrazu: 7109 x 4742 Piksel
Rozmiar pliku: 2.47 MB
04.02.2021
  • Firma
  • Informacje prasowe
  • Marketing
  • Sprzedaż i Marketing: Detlev von Platen
Typ pliku: Niska rozdzielczość
Nazwa pliku: S21_0372.jpg
Rozmiar obrazu: 1000 x 667 Piksel
Rozmiar pliku: 80.70 KB
Typ pliku: JPG - duży (A3) / RGB
Nazwa pliku: S21_0372_fine.jpg
Rozmiar obrazu: 7237 x 4827 Piksel
Rozmiar pliku: 2.29 MB
04.02.2021
  • Firma
  • Informacje prasowe
  • Marketing
Typ pliku: Niska rozdzielczość
Nazwa pliku: S21_0371.jpg
Rozmiar obrazu: 1000 x 563 Piksel
Rozmiar pliku: 121.02 KB
Typ pliku: JPG - duży (A3) / RGB
Nazwa pliku: S21_0371_fine.jpg
Rozmiar obrazu: 2000 x 1125 Piksel
Rozmiar pliku: 422.62 KB
04.02.2021
  • Firma
  • Informacje prasowe
  • Marketing
Typ pliku: Niska rozdzielczość
Nazwa pliku: S21_0370.jpg
Rozmiar obrazu: 1000 x 752 Piksel
Rozmiar pliku: 91.49 KB
Typ pliku: JPG - duży (A3) / RGB
Nazwa pliku: S21_0370_fine.jpg
Rozmiar obrazu: 2000 x 1503 Piksel
Rozmiar pliku: 2.20 MB
04.02.2021
  • Firma
  • Informacje prasowe
  • Marketing
Typ pliku: Niska rozdzielczość
Nazwa pliku: S21_0369.jpg
Rozmiar obrazu: 1000 x 563 Piksel
Rozmiar pliku: 36.83 KB
Typ pliku: JPG - duży (A3) / RGB
Nazwa pliku: S21_0369_fine.jpg
Rozmiar obrazu: 2000 x 1125 Piksel
Rozmiar pliku: 121.75 KB
04.02.2021
  • Firma
  • Informacje prasowe
  • Marketing
Typ pliku: Niska rozdzielczość
Nazwa pliku: S21_0368.jpg
Rozmiar obrazu: 1000 x 563 Piksel
Rozmiar pliku: 222.25 KB
Typ pliku: JPG - duży (A3) / RGB
Nazwa pliku: S21_0368_fine.jpg
Rozmiar obrazu: 2000 x 1125 Piksel
Rozmiar pliku: 759.70 KB
04.02.2021
  • Firma
  • Informacje prasowe
  • Marketing
Typ pliku: Niska rozdzielczość
Nazwa pliku: S21_0367.jpg
Rozmiar obrazu: 1000 x 666 Piksel
Rozmiar pliku: 110.59 KB
Typ pliku: JPG - duży (A3) / RGB
Nazwa pliku: S21_0367_fine.jpg
Rozmiar obrazu: 2000 x 1332 Piksel
Rozmiar pliku: 2.20 MB