Zespół Formuły E TAG Heuer Porsche chce wygrać w Nowym Jorku
Stuttgart. Drapacze chmur na Manhattanie – oto zapierające dech w piersiach tło dla gościnnej wizyty Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA w Nowym Jorku. Dziesiąty i jedenasty wyścig pierwszej na świecie serii wyścigów elektrycznych bolidów odbędą się na ulicach Brooklynu w dniach 10 i 11 lipca. Do rundy w „Wielkim Jabłku” ekipa Formuły E TAG Heuer Porsche przystąpi z dwiema maszynami Porsche 99X Electric, które poprowadzą Pascal Wehrlein (Niemcy, nr 99) oraz André Lotterer (Niemcy, nr 36). W USA zespół z Weissach będzie dążyć do zwycięstwa, które podczas ostatniej rundy w Meksyku było już bardzo bliskie: startując w wyścigu w Puebli, Pascal Wehrlein przekroczył linię mety jako pierwszy, jednak z powodu dyskwalifikacji nie mógł odebrać zasłużonej nagrody.Zespół Formuły E TAG Heuer Porsche ma wielką motywację, by podczas E-Prix Nowego Jorku zamienić to rozczarowanie w pozytywną energię. „Gdy ustawimy się na starcie wyścigu ulicami Nowego Jorku, będziemy mocno zmotywowani – i nawet silniejsi niż w Puebli” – powiedział Amiel Lindesay, szef operacyjny Formuły E. „Jesteśmy doskonale przygotowani do tego wydarzenia i chcemy w końcu odnieść nasze pierwsze zwycięstwo!”.
Pytania i odpowiedzi przed nowojorskim E-Prix
Amiel Lindesay, szef operacyjny Formuły E W Meksyku zespół miał swój najlepszy jak dotąd występ – ale do domu wrócił z pustymi rękami. Jak sobie z tym radzicie?
Wyjechaliśmy z Puebli ze świadomością, że możemy prowadzić w wyścigu od początku do końca i go wygrać. Zapewnia nam to mnóstwo pozytywnej energii i daje jeszcze więcej motywacji do wspólnego podążania obranym kursem. Zdobywając pole position w ósmym wyścigu, nie tylko zaznaczyliśmy, że możemy pozostawać w czołówce, ale pokazaliśmy też, że jesteśmy efektywni.
E-Prix Nowego Jorku to dla was kolejne nowe terytorium. Jakie macie oczekiwania przed przyjazdem do „Wielkiego Jabłka”?
Tak, nowojorskie E-Prix jest dla naszego zespołu nowością, ale zarówno André, jak i Pascal już się tam ścigali. Ich doświadczenie odgrywa kluczową rolę w naszych przygotowaniach. Chociaż tor jest dla nas nowy, jesteśmy bardziej niż pewni, że w USA zaczniemy w punkcie, w którym w Meksyku skończyliśmy.
Pascal Wehrlein, kierowca fabryczny Porsche (nr 99) Gdzie plasowałbyś się teraz po swoim mocnym występie w Puebli, gdyby nie dyskwalifikacja w pierwszym wyścigu i kara czasowa w drugim?
Wysoko! Wszyscy wykonaliśmy w Puebli świetną robotę i zasłużyliśmy na nasze pierwsze zwycięstwo. Ale bez względu na to, jak bardzo byliśmy na początku rozczarowani, musimy dalej ciężko pracować i starać się maksymalnie wykorzystać kolejne nadarzające się okazje. Oczywiście starannie przeanalizowaliśmy to, co zaszło w Puebli, ale teraz skupiamy się już na Nowym Jorku. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by ponownie jak najlepiej wykorzystać nasze warunki. Jeśli damy radę, na pewno będziemy tak silni jak w Puebli. Tor wyścigowy to dla zespołu nowy teren, ale już tam startowałem. To typowy tor miejski, bardzo wąski, ze ścianami po obu stronach. Takie tory w Formule E uwielbiam!
André Lotterer, kierowca fabryczny Porsche (nr 36) Jakie wspomnienia zabierasz z Puebli do Nowego Jorku? Jak się czujesz i jakie są twoje oczekiwania przed wyścigiem?
To świetna lokalizacja i świetny tor – nic więc dziwnego, że występem w Nowym Jorku jestem bardzo podekscytowany. Puebla nie była dla mnie łatwym weekendem. W ósmym wyścigu borykałem się z trudnościami i nie za bardzo wiedziałem, co się dzieje. W dziewiątym dobrze mi szło, dopóki nie zahaczyłem o baner reklamowy. Z pewnością zebraliśmy dużo danych i przyjrzeliśmy się temu, co zrobiliśmy dobrze, a co nie. W ramach przygotowań do nowojorskich wyścigów wprowadziliśmy wnioski z wcześniejszych doświadczeń. Jestem przekonany, że tam znów poradzę sobie lepiej. Zespół mnie wspiera, wszyscy jesteśmy niesamowicie skoncentrowani. W pewnym momencie to po prostu musi „zaskoczyć”.
Tor wyścigowy
Podczas E-Prix Nowego Jorku dwudziestu czterech zawodników ponownie zawalczy o prestiżowe zwycięstwa na typowym, miejskim torze Formuły E. Liczący 2,32 km długości tor Red Hook biegnący wokół Brooklyn Cruise Terminal, z widokiem na Dolny Manhattan i Statuę Wolności, jest otoczony murami, które nie wybaczają najmniejszego błędu. Wśród 14 zakrętów są między innymi nawrót nr 10, szykana nr 6 oraz szybki łuk nr 14, prowadzący do prostej start-meta, którą zawodnicy pokonują z prędkością około 140 km/h. Kluczową rolę może odgrywać pogoda: o tej porze roku w „Wielkim Jabłku” wszystko jest możliwe, od 35-stopniowego upału po ulewne deszcze. „W Nowym Jorku w końcu wracamy na prawdziwy miejski tor” – z uśmiechem wyznał André Lotterer. „Pętla jest nieco wyboista, więc potrzebujemy dobrego podwozia. Nasz bolid powinien tu pasować”. Pascal Wehrlein dodał: „Ważne, aby wystartować w czołówce i bezpiecznie pokonać pierwsze okrążenie, ponieważ miejscami tor jest bardzo wąski”.
Relacja na żywo w TV i internecie
Ogólnoświatowy harmonogram transmisji rundy Formuły E w Nowym Jorku jest dostępny na stronie: https://www.fiaformulae.com/watch/ways-to-watch.
Serwis medialny
Pierwsze zdjęcia z Nowego Jorku pojawią się w bazie prasowej Porsche 9 lipca. Komentarze szefa operacyjnego Formuły E oraz kierowców zostaną zamieszczone w raportach z wyścigów: 10 lipca (wyścig nr 10) i 11 lipca (wyścig nr 11). Najświeższe wieści z życia zespołu Formuły E TAG Heuer Porsche są na bieżąco publikowane na kanale @PorscheFormulaE na Twitterze. Wszystkie istotne informacje na temat zespołu, kierowców i samej Formuły E znajdują się w przewodniku dla mediów Porsche: https://media.porsche.com/formula-e. Jego zawartość jest regularnie aktualizowana i wzbogacana o dodatkowe interaktywne materiały.
Porsche 99X Electric
W 2019 r., wraz z pierwszym startem Porsche 99X Electric w Formule E, po ponad 30 latach przerwy producent sportowych aut powrócił do wyścigów jednomiejscowych bolidów. Debiut był udany: podczas otwarcia sezonu w Ad-Dirijja w Arabii Saudyjskiej zespół zajął drugie miejsce. W pełni elektryczny bolid, wyposażony w opracowany w Weissach zespół napędowy Porsche E-Performance, służy jednocześnie jako platforma rozwojowa dla całkowicie elektrycznych seryjnych samochodów sportowych producenta ze Stuttgartu-Zuffenhausen. Istotnymi czynnikami sukcesu zarówno w Formule E, jak i w budowie pojazdów produkcyjnych są zarządzanie energią oraz efektywność. 99X Electric osiąga moc maksymalną 250 kW (340 KM) w trybie kwalifikacyjnym i 200 kW (270 KM) w normalnym trybie wyścigowym. Tryb Attack podnosi ją do 235 kW (320 KM), a Fanboost – do 250 kW (340 KM). Maksymalna moc rekuperacji to 250 kW; użyteczna pojemność akumulatora wynosi 52 kWh.
Formuła E
Formuła E to pierwsza na świecie seria ulicznych wyścigów w pełni elektrycznych bolidów, która od 2014 r. sprowadza sportowe emocje do największych miast świata. Jako akcelerator innowacyjnych i zrównoważonych technik z dziedziny mobilności, Formuła E promuje ogólnoświatową akceptację dla pojazdów elektrycznych z myślą o przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Format zawodów jest wyjątkowo zwarty: trening, kwalifikacje i wyścig odbywają się jednego dnia. Każdy wyścig trwa 45 minut plus jedno okrążenie. Formuła E, która w tym roku po raz pierwszy ma status mistrzostw świata zespołów oraz kierowców, przyciąga więcej producentów samochodów niż jakakolwiek inna seria wyścigowa – i dlatego jej wyścigi są tak interesujące i zacięte. W 2021 r. zespół TAG Heuer Porsche wraz z Porsche 99X Electric rywalizuje w swoim drugim sezonie Formuły E.
polski (Porsche AG)
M21_2329
09.07.2021
-
- Motorsport
- Sezon 2020 / 2021
- Formula E
- Informacje prasowe
- USA \ New York
-
- Samochody wyścigowe
- 99X Electric
Zespół Formuły E TAG Heuer Porsche chce wygrać w Nowym Jorku