Kolejne wpisy oddziel przecinkami

28.07.2021 | Stuttgart | Firma | Informacja prasowa

Zwycięzcy Porsche Data Cup prezentują swoje innowacyjne projekty

Cyfrowe oferty premium skoncentrowane na wszystkich motoryzacyjnych aspektach

Stuttgart. Na platformie innowacji Startup Autobahn swoje projekty zaprezentowali zwycięzcy pierwszego konkursu Porsche Data Cup. Do grona pomysłowych aplikacji należą: cyfrowy rejestr przejazdów, ocenianie szkód powypadkowych przy użyciu sztucznej inteligencji oraz kalkulacja polisy ubezpieczeniowej na bazie stylu jazdy kierowcy. Nagrodzone start-upy mogły zademonstrować je podczas 10. edycji Dnia Expo Startup Autobahn. Porsche Data Cup to otwarty konkurs innowacji organizowany przez Porsche oraz platformę danych High Mobility.

Uczestniczące zespoły od połowy maja pracowały nad nowymi, opartymi na danych modelami biznesowymi w kategoriach elektromobilności, inteligentnych domów, ubezpieczeń oraz fintech (cyfrowe usługi finansowe – przyp. tłum.). Korzystając z emulatora samochodów Porsche, start-upy mogły symulować praktyczne działanie aplikacji i testować je w rzeczywistych warunkach w „cyfrowej” wersji pojazdu. Bazowały przy tym na replikowanych danych auta, które można wykorzystać do sterowania ponad 140 interfejsami programowania. Decyzją jury zwyciężyły zespoły AutoLogg, SwissRe oraz HDI. Wszystkie zaprezentowały swoje projekty podczas 10. edycji Dnia Expo, na oczach 120 gości w Stuttgarcie i 2500 uczestników online.

AutoLogg: cyfrowy dziennik przejazdów
Prowadzenie analogowego dziennika podróży jest żmudne i obarczone ryzykiem błędów, a dostępne cyfrowe rozwiązania bazują na danych GPS ze smartfonów albo wymagają dodatkowego sprzętu. AutoLogg oferuje automatyczną, usieciowioną alternatywę: za pomocą odpowiedniego interfejsu oprogramowanie komunikuje się bezpośrednio z samochodem i śledzi przejazdy w czasie rzeczywistym. Podróże można opisać jako służbowe lub prywatne i dzięki aplikacji przesłać do zgodnego z przepisami prawa dziennika przejazdów. W ten sposób kierowcy mają mniej pracy i mogą korzystać z precyzyjnych zapisów.

SwissRe: ocena roszczeń w rekordowym czasie
Firma reasekuracyjna SwissRe opracowała nowoczesne rozwiązanie do rozpatrywania roszczeń. Dzięki sztucznej inteligencji czas oceny szkody można skrócić z kilku dni do zaledwie paru minut. Zamontowane w samochodzie czujniki mogą wykryć, które części zostały uszkodzone w wypadku i przekazać te dane prosto do systemów SwissRe. Właściciel auta przesyła zdjęcia uszkodzeń za pośrednictwem aplikacji. W ciągu kilku minut mogą one zostać przeanalizowane przez sztuczną inteligencję, która sprawdza, czy uszkodzone części da się naprawić, czy też należy je wymienić, i jednocześnie określa koszty operacji. Dzięki łączności z samochodem dotychczasowy, skomplikowany proces oparty na papierowej dokumentacji staje się prosty i łatwy – zarówno dla ubezpieczyciela, jak i klienta.

HDI: dopasowane polisy ubezpieczeniowe
Połączenie z siecią jest również „rdzeniem” kolejnego projektu, realizowanego przez firmę ubezpieczeniową HDI. Dane pojazdu, takie jak liczba pokonanych kilometrów, są udostępniane HDI za pośrednictwem aplikacji. Użytkownicy mogą w dowolnym momencie określić, którymi danymi chcą dzielić się z ubezpieczycielem. Używanie aplikacji ma na celu „nagrodzenie” ubezpieczonego za korzystanie z systemów wspomagających, takich jak asystent utrzymania pasa ruchu. W rezultacie klient otrzymuje przejrzystą taryfę, dopasowaną do jego własnych potrzeb w zakresie mobilności.

Wszystkie zgłoszenia wyróżniały się wysoką jakością i inteligentnym wykorzystaniem danych” – powiedział Christoph Acker, menedżer projektu strategii innowacji w Porsche. „W dzisiejszym ekosystemie biznesowym musimy pracować i myśleć w sposób sieciowy, a nowoczesne modele biznesowe mają zapewniać naszym klientom jak najlepsze wrażenia (z użytkowania)”. Andy Grau, menedżer Porsche ds. innowacji, dodał: „Udane projekty charakteryzują się właśnie myśleniem sieciowym. W przypadku Porsche w centrum tego, co robimy, zawsze jest doświadczenie klienta – i tym bardziej cieszymy się, że ta wiodąca zasada znalazła zastosowanie również w usługach cyfrowych”.

Zwycięzcy otrzymują dostęp do platformy usług partnerskich Porsche Connect
Podczas pierwszej edycji konkursu Porsche Data Cup uczestnicy mieli okazję przetestować interfejsy usług partnerskich Porsche Connect (PCPS – Porsche Connect Partner Services). Dzięki tej platformie zewnętrzni dostawcy usług otrzymują standaryzowany i zgodny z RODO dostęp do rzeczywistych danych pojazdu, które mogą wykorzystać później do rozwoju swoich produktów. To właściciel samochodu zawsze decyduje jednak, z której z tych ofert chce korzystać i jakie dane jest w tym celu gotowy udostępnić. W przyszłości platforma pozwoli stworzyć cały ekosystem usług związanych ze wszystkimi aspektami pojazdu. Zwycięzcy Porsche Data Cup zyskają teraz bezpłatny dostęp do PCPS na okres 6 miesięcy i będą mogli dalej rozwijać swoje produkty wspólnie z ekspertami z Porsche. Platforma zostanie uruchomiona po pomyślnym ukończeniu fazy testów, jeszcze pod koniec tego miesiąca. Zainteresowane firmy mogą ubiegać się o dostęp do niej, wysyłając e-mail na adres: pcps@porsche.de.

Informacje na temat Startup Autobahn
Platforma innowacji Startup Autobahn działa jako „łącznik” pomiędzy wiodącymi w swoich branżach firmami oraz start-upami technologicznymi w Stuttgarcie. Program umożliwia partnerom korporacyjnym i start-upom wspólne opracowywanie prototypów pod kątem oceny ewentualnej dalszej współpracy, a także testowanie rozwiązań technologicznych oraz inicjowanie wdrożenia ich do produkcji. Projekty z zasady mają trwać przez 6 miesięcy. Platforma przyciągnęła liczne firmy – oprócz Porsche należą do nich Daimler, Uniwersytet w Stuttgarcie, Arena 2036, DXC Technology, ZF Friedrichshafen, Bosch, Schaeffler i BASF. Do tej pory Porsche zrealizowało ze Startup Autobahn 80 projektów. Około jedna trzecia ich rezultatów jest uwzględniana w rozwoju seryjnych produktów.

Paweł Mazurek

Kierownik ds. Komunikacji i PR

Porsche Polska

+48 690 406 950

Tekst

polski (Porsche AG)

S21_3496

28.07.2021

    • Firma
    • Informacje prasowe
    • Grupa Porsche

Cyfrowe oferty premium skoncentrowane na wszystkich motoryzacyjnych aspektach

Pobierane pliki
MS Word Win
429.06 KB S21_­3496_­pl.doc