Kolejne wpisy oddziel przecinkami

05.10.2021 | Weissach | Firma | Informacja prasowa

Obchody 50-lecia Centrum Rozwoju Porsche w Weissach

Think tank mobilności – obecnej i przyszłej

Weissach. Think tank Porsche świętuje swoje okrągłe urodziny: 50 lat temu oficjalnie otwarto Centrum Rozwoju w Weissach. Historia sukcesu ośrodka rozpoczęła się 1 października 1971 r., wraz z przeniesieniem działów rozwoju i designu z Zuffenhausen do Weissach – miejscowości oddalonej o 25 km od Stuttgartu. Od tego czasu pełni on funkcję centrum odpowiedzialnego za projektowanie innowacyjnych pojazdów oraz inteligentnych rozwiązań.

Obecnie Centrum Rozwoju zajmuje obszar około 100 hektarów i zatrudnia 6700 osób. W latach 50. ubiegłego stulecia, kiedy Porsche rozpoczęło poszukiwania miejsca na własny tor testowy, nikt nawet nie wyobrażał sobie, że ośrodek rozrośnie się do takiej skali. W tamtych czasach głównymi „poligonami” testowymi dla nowych rozwiązań i projektów, takich jak Porsche 356, były sport motorowy oraz testy drogowe. Znalezienie odpowiedniego miejsca nie było łatwe – również dlatego, że Ferry Porsche dużą wagę przywiązywał do ochrony środowiska. Nie chciał na przykład „poświęcać” na tor testowy żyznych terenów przeznaczonych na pola uprawne. Decydującą wskazówkę podsunął mu wówczas Herbert Linge, były kierowca wyścigowy: „Pod koniec lat 50. udało mi się przekonać Ferry'ego Porsche do Weissach, mojej rodzinnej miejscowości, która z punktu widzenia logistyki i wygody leży blisko Zuffenhausen, a jednocześnie jest wystarczająco daleko od miejskiej zabudowy – tak, aby nie przyciągać uwagi. I oczywiście było tu więcej miejsca na stworzenie toru testowego niż w mieście”.

29 stycznia 1960 r. ówczesny inżynier testowy Helmuth Bott ukończył pierwsze szkice i notatki projektu ośrodka w Weissach, a 16 października 1961 r. Ferry Porsche zainicjował pierwszą fazę budowy na terenie położonym w dzielnicach Weissach i Flacht, 25 kilometrów na zachód od Stuttgartu. Stworzono tam płytę poślizgową oraz inne tory testowe, na których prototypy mogły być testowane aż do granic ich wytrzymałości. To tutaj swoją rynkową dojrzałość osiągnęło na przykład Porsche 901.

W latach 60., wraz z coraz intensywniejszym wykorzystywaniem nowych obiektów, wykrystalizowały się plany budowy zintegrowanego centrum badawczo-rozwojowego w Weissach. Zakładały one połączenie kompetencji oddziałów i stanowisk „rozsianych” po Zuffenhausen i Weissach. Budowa Centrum Rozwoju ruszyła w 1969 r. 1 października 1971 r. do Weissach przeniesiono dział rozwoju Porsche, w tym firmowy pion motorsportu, a ośrodek oficjalnie rozpoczął swoją działalność – początkowo zatrudniając 500 pracowników. W 1972 r. powstał tam oddział Porsche Style. Dwa lata później ukończono budowę słynnego budynku Centrum Rozwoju na planie sześciokąta foremnego, zaprojektowanego z zamiarem stworzenia optymalnych warunków pracy i możliwości współpracy. Ośrodek powstał jako kompozycja kilku małych think tanków z centralnym „mózgiem”, która dzięki krótkim „ścieżkom neuronowym” zapewnia wysoką szybkość reakcji i procesów rozwojowych. W sumie główny sześciokąt wraz z dwoma modułami dobudowanymi w latach 1984 i 1992 oraz biuro Porsche Style oferują około 7000 m² powierzchni biurowej i studyjnej. W tym samym czasie Porsche nadal poszerzało swoje możliwości w zakresie testów. Do połowy lat 80. powstało tu między innymi centrum do pomiaru rozwiązań technicznych z zakresu ochrony środowiska oraz budynek do testowania silników i zespołów napędowych. A w maju 1986 r. Porsche otworzyło w Weissach najnowocześniejszy wówczas tunel aerodynamiczny na świecie.

Ze względu na postępujący rozwój techniczny pojazdów zmieniły się również wymagania dotyczące infrastruktury Centrum Rozwoju. „Od 2010 r. w budowę nowych budynków i tworzenie systemów zainwestowaliśmy setki milionów euro. Realizacja obecnie prowadzonych projektów jest wyceniana na ponad 100 milionów” – powiedział Michael Steiner, członek zarządu Porsche AG ds. badań i rozwoju. Aktualnie w południowej części drogi dojazdowej powstają: druga droga dojazdowa, budynek do testowania kompletnych samochodów, centrum testów rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa oraz komora klimatyczna. Do 2025 r. teren ośrodka zostanie powiększony o 12 hektarów.

Od pierwszego rysunku do gotowego prototypu – w Weissach samochody są opracowywane, testowane i przygotowywane do produkcji seryjnej. Spektrum możliwości ośrodka rozciąga się od koncepcji i designu, przez budowę modeli oraz pierwszych prototypów, testowanie aerodynamiki, akustyki i elektroniki, rozwój układów napędowych, kierowniczych i podwozi, aż po testy bezpieczeństwa, badania oraz własny tor testowy Porsche i dział motorsportu. „Nasze Centrum Rozwoju wyznacza światowy punkt odniesienia w rozwoju motoryzacji. To tutaj kształtujemy obecną i przyszłą mobilność – dzięki jeszcze bardziej efektywnym i czystszym układom napędowym, nowym funkcjom jazdy oraz innowacyjnym rozwiązaniom z zakresu łączności, które zwiększają bezpieczeństwo, zapewniają zrównoważony rozwój pod kątem ochrony środowiska i dają przyjemność z jazdy – a także sprawiają, że prowadzenie Porsche jest ekscytującym, dynamicznym przeżyciem” – podsumował Michael Steiner.

Paweł Mazurek

Kierownik ds. Komunikacji i PR

Porsche Polska

+48 690 406 950

Tekst

polski (Porsche AG)

S21_5144

05.10.2021

  • Firma
  • Informacje prasowe
  • Grupa Porsche
  • Porsche Weissach centrum rozwoju

Obchody 50-lecia Centrum Rozwoju Porsche w Weissach: Think tank mobilności - obecnej i przyszłej

Pobierane pliki
MS Word Win
424.96 KB S21_­5144_­pl.doc
05.10.2021
  • Firma
  • Grupa Porsche
  • Porsche Weissach centrum rozwoju
Typ pliku: Niska rozdzielczość
Nazwa pliku: S21_5145.jpg
Rozmiar obrazu: 1000 x 559 Piksel
Rozmiar pliku: 226.98 KB
Typ pliku: JPG - duży (A3) / RGB
Nazwa pliku: S21_5145_fine.jpg
Rozmiar obrazu: 1504 x 840 Piksel
Rozmiar pliku: 531.73 KB
05.10.2021
  • Firma
  • Grupa Porsche
  • Porsche Weissach centrum rozwoju
Typ pliku: Niska rozdzielczość
Nazwa pliku: S21_5146.jpg
Rozmiar obrazu: 1000 x 611 Piksel
Rozmiar pliku: 186.97 KB
Typ pliku: JPG - duży (A3) / RGB
Nazwa pliku: S21_5146_fine.jpg
Rozmiar obrazu: 2048 x 1251 Piksel
Rozmiar pliku: 711.38 KB