Kolejne wpisy oddziel przecinkami

06.12.2021 | Stuttgart | Firma | Informacja prasowa

Porsche Ventures, jednostka venture capital producenta sportowych aut, poszerza swoje portfolio

Porsche inwestuje w start-up energetyczny 1KOMMA5°

Stuttgart. Porsche rozszerza swój portfel inwestycyjny w dziedzinie rozwiązań dla inteligentnych miast: Porsche Ventures, jednostka venture capital producenta sportowych samochodów ze Stuttgartu-Zuffenhausen, ma zostać udziałowcem 1KOMMA5°. Ten hamburski start-up postawił sobie za cel rozwój rynku energii oraz technologii klimatyzacji neutralnych pod względem emisji CO2 z myślą o prywatnych gospodarstwach domowych. Wszystko ma odbywać się w sposób zrównoważony i zdecentralizowany, przyspieszając tym samym przejście na zasilanie prądem niskoemisyjnym oraz neutralnym pod kątem bilansu CO2. 1KOMMA5° pozyskuje udziały w wiodących firmach elektroinstalacyjnych w całej Europie, koncentrujących się na energii odnawialnej (samodzielne pozyskiwanie energii słonecznej, pompy ciepła, magazynowanie energii). Wspiera ich w działaniach na rzecz cyfryzacji oraz centralizacji zadań administracyjnych, a także zapewnia kapitał wzrostu. Równolegle opracowywane są koncepcje łączności, które w przyszłości mają udostępniać zamontowane urządzenia na potrzeby usług energetycznych za pośrednictwem autorskich aplikacji i interfejsów (np. inteligentne taryfy energii oraz koncepcje wirtualnych elektrowni).

Dzięki tej inwestycji Porsche zwiększa zaangażowanie w przedsiębiorstwa spoza swojej podstawowej działalności, a jednocześnie podkreśla własne ambicje w obszarze zrównoważonego rozwoju. „Temat inteligentnych miast to ekscytujący obszar aktywności Porsche. Zależy nam przede wszystkim na miastach, które są usieciowione, efektywne i zrównoważone” – powiedział Lutz Meschke, wiceprezes zarządu i członek zarządu Porsche AG ds. finansów i IT. “W Porsche zadajemy sobie pytanie: jak możemy jeszcze bardziej poprawić jakość życia na obszarach miejskich? I nie chodzi tylko o »cztery kółka«, ale także o bardziej rozbudowane oferty premium. Pod tym względem 1KOMMA5° idealnie wpisuje się w naszą strategię inwestycyjną”.

Chcemy dalej poszerzać naszą ofertę w zakresie zrównoważonej mobilności. W ten sposób wkraczamy na nowy grunt i celowo zajmujemy się – z myślą o naszych klientach – całym łańcuchem wartości: od zrównoważonego wytwarzania oraz magazynowania energii po inteligentne sieci i użytkowanie neutralne pod względem emisji CO2” – powiedział Patrick Huke, szef Porsche Ventures Europe & Israel.

W ciągu najbliższych 2 lat chcemy zainwestować ponad 100 milionów euro w przejęcia (innych firm) i dzięki temu stać się punktem kompleksowej obsługi neutralnej dla klimatu technologii budowlanej” – dodał Philipp Schröder, współzałożyciel i dyrektor generalny 1KOMMA5°. W 2022 r. start-up z Hamburga otworzy swoje flagowe sklepy w wybranych niemieckich miastach. Pozwoli to przedstawić koncepcje „domu i biura neutralnych pod względem emisji CO2” szerszej publiczności. Pierwsze salony, wzorowane na punktach Apple, planowane są nieopodal Binnenalster w Hamburgu oraz w Lingen.

Nazwa 1KOMMA5° mówi wszystko: dzięki swojemu modelowi biznesowemu firma chce wnieść istotny wkład w osiągnięcie celów paryskiego porozumienia klimatycznego, czyli utrzymać limit wzrostu temperatur na świecie poniżej 1,5°C. Schröder kontynuował: „Podstawową ideą 1KOMMA5° jest to, że każdy może uczynić swój dom neutralnym pod względem emisji CO2, a przy okazji faktycznie zaoszczędzić pieniądze – nawet bez zmian politycznych. Dzięki wsparciu Porsche chcemy stać się kręgosłupem zdecentralizowanej transformacji energetycznej w kierunku energii odnawialnej”.

Porsche Ventures jest jednostką typu venture capital Porsche AG, odpowiadającą za inwestycje w innowacyjne technologie oraz modele biznesowe na całym świecie. Swoje biura ma w Stuttgarcie, Berlinie, Tel Awiwie, Palo Alto i Szanghaju. Porsche jest aktywne na start-upowej scenie od 2016 r.; od tamtej pory stworzyło już różnorodny ekosystem start-upów – z myślą o współpracy z nowymi, innowacyjnymi firmami. Oprócz Porsche Ventures ekosystem ten obejmuje cyfrowo-technologiczny oddział Porsche Digital, wyspecjalizowaną w tworzeniu firm jednostkę Forward 31 oraz akcelerator firm we wczesnej fazie rozwoju – APX (spółka joint venture utworzona wspólnie z koncernem Axel Springer SE). Celem ekosystemu jest zapewnienie każdemu zespołowi założycielskiemu odpowiednich kontaktów – bez względu na etap rozwoju ich start-upu. Więcej informacji na temat start-upowego ekosystemu producenta sportowych aut można znaleźć w Newsroomie Porsche, pod adresem: https://newsroom.porsche.com/startups.

Paweł Mazurek

Kierownik ds. Komunikacji i PR

Porsche Polska

+48 690 406 950

Tekst

polski (Porsche AG)

S21_5707

06.12.2021

  • Firma
  • Informacje prasowe
  • Komunikacja finansowa

Porsche inwestuje w start-up energetyczny 1KOMMA5°

Pobierane pliki
MS Word Win
357.38 KB S21_­5707_­pl.doc
06.12.2021
  • Firma
  • Informacje prasowe
  • Komunikacja finansowa
Typ pliku: Niska rozdzielczość
Nazwa pliku: S21_5712.jpg
Rozmiar obrazu: 1000 x 563 Piksel
Rozmiar pliku: 122.09 KB
Typ pliku: JPG - duży (A3) / RGB
Nazwa pliku: S21_5712_fine.jpg
Rozmiar obrazu: 4000 x 2253 Piksel
Rozmiar pliku: 1.26 MB